KÁVOVNÍK V OBÝVAČKE?

Žiadny problém.

Najväčšími producentmi kávy sú z nášho pohľadu pomerne exotické končiny ako Brazília, Vietnam a Indonézia. Rastliny kávovníka ale môžu rovnako dobre zakoreniť aj u Vás doma v obývačke.

Kávovník je totiž celkom nenáročná rastlina, ktorá prežije nielen v dažďovom pralese, ale aj v bežnom slovenskom panelákovom byte. Stále zelená tropická rastlina s krásnymi červenými bobuľami navyše polahodí oku a stane sa peknou dekoráciou.

Zohnať kvalitné semená nie je v dnešnej dobe problém. Ponúkajú ich bežne v semenárstve alebo v špecializovaných obchodoch s kávou či e-shopoch. Pokiaľ sa ale chcete vyhnúť pôrodným bolestiam klíčenia malých rastliniek, môžete si adoptovať už urastenejšie semenáče. Aj tie bez problémov zaobstaráte v hobby marketoch.

 

Kávovník znáša bytové prostredie skvele a nemusíte kvôli nemu nijako výraznejšie prikurovať. Vo vegetačnom období prospieva v teplotách medzi 20 a 25 stupňami. V zime si vystačí s teplotami aj pod 20 stupňov.

Rastlina sa bude najradšej kochať výhľadom z okna na juhovýchodnej alebo juhozápadnej strane. Vyžaduje dostatok svetla, ale ublížiť jej môže priame slnko a vhodný nie je ani sálajúci radiátor. Tiež nemá rada časté zmeny miesta.

Hlina by nemala byť nikdy suchá, príliš veľa vody ale môže spôsobiť hnednutie listov, prípadne aj úhyn. Nepreháňajte to preto so zálievkou. Akonáhle sa začnú zvesovať listy, je to signál rastlinu výdatne zaliať, pokojne ju nechajte pol hodiny stáť v nádobe s vodou, potom ju ale vyberte. Najlepšie sa hodí dažďová alebo odstáta voda z kohútika.

Okrem vlahy potrebuje kávovník dostatok živín, preto je vhodné mu pravidelne, pokojne aj raz týždenne, dopriať viaczložkové hnojivo. Použiť ale môžete aj produkty pre okrasné izbové rastliny, v čase vegetácie ich môžete rôzne striedať. Po období vegetácie, ktorá je najčastejšie medzi marcom a májom, zálievku aj hnojenie obmedzte.

Trpezlivosť prináša ruže, ale aj kávové bôby. Vaša nová rastlina začne kvitnúť prvýkrát až po troch rokoch. Tešiť sa môžete na kvety bielej či žltej farby voňajúce po jazmíne. Plody sú sýto červené a majú v sebe dve zrná. S tými potom môžete naložiť podľa ľubovôle. Vypestovať ďalšiu generáciu bytového kávovníka, alebo sa pustiť do praženia a prípravy domácej kávy.