FLAT WHITE

Lahodný nápoj od protinožcov.

Jeho vznik a pôvod môžeme pomerne presne odhadovať na obdobie  osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia v Austrálii alebo skôr na Novom Zélande. A od týchto čias sa stále teší veľkej popularite medzi svojimi priaznivcami. Pôvod flat white je teda nutné hľadať u protinožcov. Prvenstvo si ohľadom vynálezu kávy s jemnou mliečnou penou nárokuje ako austrálske Melbourne, tak Wellington na Novom Zélande. Austrálska metropola sa oháňa históriou, ktorá siaha až do doby druhej svetovej vojny, po ktorej do Austrálie emigrovali Taliani. Tí so sebou priviezli stroje na espresso a už na začiatku päťdesiatych rokov sa rozhodli najmenšiemu kontinentu ukázať, prečo je Taliansko známe vďaka káve. To obyvatelia Nového Zélandu ponáhľali s iným príbehom. Flat white údajne vznikol ako výsledok nepodarených snáh vytvoriť cappuccino.

Je však pravda, že nie všade si zákazník, ktorý si rozkáže flat white, príde na svoje. Nie že by flat white bol až zas tak nedostatkovým tovarom, ale horúci nápoj býva skôr výsadou moderných kaviarní ponúkajúcich viac druhov kávy. A ako sa vlastne tento nápoj pripravuje?

Na jeho výrobu je nutné mať mikropenu, čo je veľmi jemne našľahané horúce mlieko s množstvom drobných bubliniek na povrchu. Mikropena sa vyleje na štandardné alebo dvojité espresso. Postupom je teda príprava flat white velmi podobná príprave cappuccina alebo caffe latté, aj keď množstvo kávy v nápoji obsiahnuté je oveľa menšie a mlieka je zase o niečo viac. Týmto spôsobom aj nápoj získal svoj názov. Horúce, biele mlieko zakrývajúce hustú čiernu kávu je skrátka dominantným prvkom nápoja. Mlieko je vyšľahané do zamatovej konzistencie a jeho jemnosť necháva vyniknúť skutočne silnej káve, ktorá nápoju chuťovo dominuje.

Nápoj je väčšinou servírovaný v malých keramických šálkach s objemom 150 mililitrov. Flat white je perfektným plátnom pre latté art umelcov. Na jeho bielom povrchu tak vznikajú jedny z najkrajších obrázkov vôbec. Flat white medzi ostatnými kávovými nápojmi vyniká hneď niekoľkými typickými charakteristickými rysmi, vďaka ktorým si ho zákazník nepomýli s ničím iným.

 

 

Tým najtypickejším a rozoznateľným na prvý pohľad je zrejme tenučká vrstva bielej, jemnej peny, ktorá flat white odlišuje od vysokej peny café latté a našľahaného kopca mlieka cappuccina. Flat white je tak dokonalým spojením estetického s chutným. Dráždivá kombinácia bielej a čiernej vzbudí očakávania a jemná pena so silnou horkastou chuťou kávy vykúzli explóziu chutí, na ktorú sa nezabúda. Flat white je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú balans medzi silným a jemným, divokým a umierneným.

Flat white nie je vo svete kávových nápojov samé, radí sa do veľkej rodiny kávových nápojov s mliečnou penou a tak si ho s jeho príbuznými zákazníci kaviarní tiež často pletú. Takzvané suché cappuccino vyzerá a chutí takmer ako flat white, na rozdiel od flat white je ale u cappuccina kávová vrstva zakrytá skôr suchou než vláčne jemnou mliečnou penou. Aj klasické talianske cappuccino zdieľa s flat white isté podobnosti – tými je rovnako veľká porcia kávy a rovnaký rozmer keramického hrnčeka, v ktorom sú oba obľúbené nápoje servírované. Aj španielskej café noc leche by si mnohí mohli sflat white spliesť, španielskej variante ale opäť chýba kopec mikropeny, ktorá je určujúcim znakom tohto nápoja.

Mlieko je u flat white ohrievané na teplotu 60-70 stupňov, tým sa v mlieku zachová väčšina tukov a proteínov a mlieko si tak zachová sladkastú chuť, ktorá by sa inak stratila, keby bolo mlieko zahriate na vyššiu teplotu. Barista musí teda so všetkými ingredienciami zaobchádzať veľmi opatrne. Ďalším príbuzným je café latté, tu medzi oboma nápojmi existuje jeden, zato na prvý pohľad zrejmý rozdiel – zatiaľ čo bohatú chuť flat white si zákazník vychutnáva z nízkeho hrnčeka, café latté je servírované vo vysokom pohári.

Nech už je pravda o pôvode flat white akákoľvek, jedno je isté, Austrália aj Nový Zéland ročne prilákajú množstvo turistov, ktorí si flat white budú dopriať v sympatickom interiéri malej kaviarne, na záhrade domu alebo na pláži a o mieste zrodenia nápoja až toľko premýšľať nebudú.